0
Your Cart

Kamienie szlachetne a czakry

Słowo “czakra” wywodzi się z sanskrytu i znaczy “koło” lub “krąg”. Nauka o czakrach jest bardzo stara – rozwijała się przez tysiąclecia na bazie hinduskich i tybetańskich wierzeń. Czakr, podobnie jak ludzkiej aury nie można dostrzec gołym okiem. Kierującym się empiryczną wiedzą Europejczykom najłatwiej wyobrazić je sobie jako wiążące się ze sobą ośrodki energetyczne, poprzez które wnika energia kosmiczna dająca witalności i życiową siłę. Wdychanie i wydychanie powietrza jest niezbędne – tak samo niezbędna jest stała wymiana kosmicznych energii. Podobnie jak oddychanie jest to czynnik niezbędny do życia.

Czakry rotują w określonym kierunku i z właściwą sobie prędkością. Każda z nich funkcjonuje samodzielnie a mimo to jest powiązana z pozostałymi. Gdy człowiek znajduje się w stanie harmonii, czakry są otwarte. Energia witalna wnika w nasze ciało poprzez najniższą czakrę aktywizując po kolei każdą z wyższych czakr. Gdy jedna z czakr zablokowana jest fizycznymi czy duchowymi napięciami w obiegu energii pojawia się zaburzenie. Wyżej położone czakry nie są w stanie zapewnić organizmowi koniecznych ilości energii. Ów brak równowagi jest przyczyną organicznych zaburzeń funkcji i wynikających z nich chorób.

Uniwersalna energia wnika w nasz organizm w formie światła poprzez siedem czakr. Ich zadaniem jest taka transformacja tej energii by ciało mogło ją zaabsorbować. Światło nie wnika w nasze ciało w formie zwartej wiązki, lecz rozczepia się na siedem barw – barw tęczy. Każdy kolor przyporządkowany jest określonej czakrze i z racji swego falowego charakteru wprawia ją w wibracje o określonej amplitudzie. Właśnie za sprawą tej zasady czakry wrażliwe są również na barwne wibracje kamieni szlachetnych. Im barwa kamienia czystsza i bardziej jaśniejąca, tym silniejsze jest jego oddziaływanie. Aktywizację czakry wywołać można przyłożeniem kamienia szlachetnego o odpowiadającej jej częstotliwości wibracji. Czakry oddziałują na fizyczne funkcje poprzez narządy wewnętrzne, ponadto wnikają głęboko w sfery psychiczne poprzez linie energetyczne. Za sprawą pobudzania czakr (również kamieniami szlachetnymi) zlikwidować można zaburzające obieg energetyczny blokady i tym samym uruchomić procesy wiodące do odzyskania zdrowia.

Czakra pierwsza: czakra podstawowa

Czakra podstawowa znajduje się nieco powyżej narządów płciowych, pomiędzy genitaliami a odbytem i przylega do kości krzyżowej. Barwą jej podstawowej wibracji jest czerwień.

Czakra podstawowa odpowiada za cyrkulację krwi oraz regenerację bądź budowę komórek. Przyporządkowane jej części ciała to kręgosłup, jelito grube, krew, zęby oraz narządy płciowe. Odpowiada za potencję seksualną i zdolności rozrodcze. Jest też źródłem witalności, instynktu samozachowawczego, wiary we własne siły i poczucia więzi z ziemią. Emanujące z niej siły pozwalają nam uporać się z sytuacjami na pozór beznadziejnymi. Czakra ta jest też ośrodkiem materialnych potrzeb i pragnień, egzystencjalnej zapobiegliwości i wszelkich żądz.

Przez czakrę podstawową do naszego ciała napływa energia, przedostająca się następnie kolejno do pozostałych czakr. Zablokowana czakra podstawowa prowadzi do poczucia bezsilności, bierności i apatii, zaburzeń jelitowych i ogólnego niezadowolenia.

Charakterystyczne kamienie: granat, hematyt, rubin.

Czakra druga: czakra brzuszna

Czakra brzuszna leży nieco poniżej pępka. Przyporządkowana jest barwie pomarańczowej i wiąże się z organami rozrodczymi, pęcherzem, nerkami i limfą. Wyraźne związki tej czakry z czynnościami wydalniczymi organizmu świadczą o tym, że zachodzą w niej procesy oczyszczania i odtruwania. Czakra ta wpływa na wzajemne stosunki pomiędzy odmiennymi płciami i nadaje popędowi płciowemu charakter spełniającego przeżycia. Harmonijnie funkcjonująca czakra brzuszna to wytrwałość, odporność na stres, kreatywność i radość życia. Zablokowana czakra brzuszna powoduje zaburzenia snu, zaburzenia jelitowe i dolegliwości podbrzusza.

Charakterystyczne kamienie: karneol, kamień księżycowy.

Czakra trzecia: czakra splotu słonecznego

Splot słoneczny znajduje się w górnej części brzucha, tuż poniżej mostka. Zaopatruje w energię wegetatywny system nerwowy i oddziałuje wzmacniająco na trzustkę, wątrobę, śledzionę, pęcherzyk żółciowy, nerki i żołądek. Barwa wibracji sięga od żółtego po złotożółty. Harmonia trzeciej czakry wyraża się zrównoważeniem oraz optymalnym przyswajaniem pokarmów przez organy trawienne. W trzeciej czakrze mają miejsce tzw. procesy indywidualizacyjne: człowiek odnajduje swą prawdziwą osobowość, co oznacza m.in. forsowanie i realizację własnych życzeń i wyobrażeń. By to osiągnąć konieczne jest jednak stworzenie właściwych relacji do bliźnich i całego otoczenia. Konieczne jest precyzyjne wyrażanie i okazywanie odczuć: sympatii, antypatii, miłości, nienawiści, czułości, obojętności itd. W obrębie czakry splotu słonecznego najczęściej manifestują się zranienia i rozczarowania. Rozczarowania i stłumione uczucia objawiają się często w postaci ogólnego rozdrażnienia i uczucia ucisku na żołądek. 

Charakterystyczne kamienie: bursztyn, cytryn, tygrysie oko.

Czakra czwarta: czakra serca

Czakra serca leży w środku piersi – dokładnie pomiędzy sutkami. Kolor jej wibracji to zielony oraz różowy. Jest ona ośrodkiem wszystkich czakr, łącząc trzy dolne, ukierunkowane bardziej na sferę fizyczną, z trzema górnymi oddziałującymi przede wszystkim na psychikę i duszę. Można zatem powiedzieć, że jest to czakra spajająca ze sobą ciało, psychikę i duszę. Jej integrujący charakter umożliwia dostęp do wyższych stanów świadomości.

Czakra serca steruje krążeniem krwi, kontroluje czynności grasicy oraz zaopatruje w energię serce i płuca. Jest też ośrodkiem uniwersalnej miłości odpowiedzialnym zarazem za przetwarzanie różnych uczuć. Na uniwersalną miłość nie wpływa ani wola, ani myśl – jest to boska, wszechogarniająca miłość, nie podlegająca żadnym ograniczeniom ani wpływom.

Blokady w obrębie czakry serca prowadzić mogą np. do schorzeń kardiologicznych, ale również do małoduszności, oziębłości uczuciowej czy ogólnej rezygnacji. 

Charakterystyczne kamienie: różowe – rodonit, różowy kwarc; zielone – malachit, perydot, szmaragd.

Czakra piąta: czakra krtani

Czakra krtani znajduje się za niewielkim wgłębieniem w szyi na wysokości krtani. Odpowiadają jej wibracje o barwie jasnoniebieskiej. Czakra ta jest ośrodkiem naszej mowy i umożliwia werbalizację myśli i uczuć, by za pośrednictwem słowa mówionego kontaktować się z otoczeniem. Nie koniec jednak na tym, gdyż czakra ta odpowiada również za pozostałe sposoby komunikowania się: gestykulację, taniec, ruch, mowę ciała (czyli sposób w jaki się zachowujemy w danych okolicznościach). 

Piąta czakra zaopatruje w energię tarczycę, struny głosowe jak również tchawicę i przełyk wraz z górną częścią przewodu pokarmowego. Dostarczanie energii tarczycy powoduje, że czakra krtani w pośredni sposób wpływa na sterowanie naszą przemianą materii. Od sprawnego funkcjonowania piątej czakry zależą stany naszego ducha: żal, radość, nerwowość, przedsiębiorczość, wyczerpanie itd.

Zrównoważenie czakry krtani łagodzić może dolegliwości odczuwane od szyi aż po oskrzela, a nawet oddziaływać dalej – aż do serca. Piąta czakra znajduje się w miejscu największego przewężenia i tworzy połączenie pomiędzy czakrami zlokalizowanymi w tułowiu z czakrami znajdującymi się w głowie. 

Charakterystyczne kamienie: akwamaryn, chalcedon, chryzokola, piryt.

Czakra szósta: czakra czoła, trzecie oko

Szósta czakra znajduje się pośrodku czoła, nad nasadą nosa i zaopatruje w kosmiczną energię przysadkę mózgową. Jest to główny ośrodek naszego systemu dokrewnego – reguluje współpracę pomiędzy poszczególnymi gruczołami. Kolor jej wibracji to indygo. Czakra czoła zaopatruje w energię nie tylko przysadkę mózgową zasila również oczy, uszy, zatoki czołowe i przynosowe oraz móżdżek.

Czakra czoła steruje wszystkimi procesami wiążącymi się ze świadomością i otwiera nam drogę do wyższych poziomów bytu. Otwarta czakra czoła umożliwia postrzeganie pozazmysłowe oraz rozwój innych zdolności paranormalnych jak np. telekineza, jasnowidztwo czy leczenie energią. Zablokowanie szóstej czakry objawia się zamętem umysłowym i/lub nadmiernie racjonalnym sposobem myślenia. 

Charakterystyczne kamienie: azuryt, lapis-lazuli, niebieski szafir.

Czakra siódma: czakra ciemienia

Czakra ciemienia znajduje się na ciemieniu, w najwyższym punkcie czaszki. Jej podstawowa barwa to fiolet. Zaopatrzenie w energię następuje za pośrednictwem szyszynki, odpowiadającej m.in. za rośnięcie i dojrzałość płciową. Wiedza i doświadczenia uzyskane za pośrednictwem czakry piątej uzyskują tu swoją doskonałość.

Otwarta czakra siódma jest podstawowym warunkiem doświadczenia świadomości kosmicznej, umożliwiającej dogłębne zrozumienie, że wszystkie pozorne sprzeczności są w istocie różnymi aspektami jednej uniwersalnej zasady. Otwarcie się czakry ciemienia oznacza też, że wszystkie niższe czakry są otwarte, znajdują się w stanie doskonałej harmonii, tak, że energia może swobodnie cyrkulować.

Blokada czakry ciemienia powoduje zator energetyczny mogący objawiać się poczuciem ciężkiej głowy lub bólami głowy aż po uporczywe migreny. 

Charakterystyczne kamienie: ametyst, fluoryt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *