0
Your Cart

Jak dobrać kamień szlachetny

Dobór odpowiednich kamieni może następować według różnych kryteriów. Można w ukierunkowany sposób wyszukiwać kamienie podług przypisywanych im właściwości leczniczych, zgodnie z miesiącem urodzenia (kamienie urodzinowe), znakiem zodiaku  bądź też można kierować się czystą intuicją. 

Intuicyjny dobór kamieni szlachetnych

Posiadając jaki taki wybór kamieni, rozkładamy je przed sobą na dywanie lub dużej chuście i próbujemy się skupić. Następnie staramy się otworzyć na oddziaływanie kamieni, w myśli sformułować zamiar jakim się kierujemy i wybrać kamień, który nas najsilniej pociąga. Możemy również zamknąć oczy i przesuwać dłońmi w niewielkiej odległości nad kamieniami, starając się poczuć emanujące z nich a zróżnicowane siły. Jeśli decydujemy się na kupno kamienia powinniśmy wybrać ten, który jako pierwszy zwrócił naszą uwagę.

Istotnym czynnikiem (również dla początkujących) jest kształt kamienia. Kryształy w swej naturalnej formie, a także kamienie szlifowane w kształt piramidy czy ostrosłupa chłoną energię swą podstawą a oddają ją zwieńczeniem. Wykonywane przy ich pomocy zabiegi terapeutyczne wymagają jednak wiele doświadczenia gdyż musimy mieć pewność, że energia doprowadzana bądź odprowadzana od naszego ciała podziała w pożądany sposób. Przy niefachowym obchodzeniu się z kamieniami dość łatwo osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego.

Kamienie obrabiane w wirówkach bębnowych (wskutek ruchu wirowego kamienie szlifują się nawzajem), szlifowane w kształt kuli lub gładzone, wytwarzają obieg energetyczny. 

Energia kamienia wchłaniana jest przez ciało, które po przetworzeniu zwraca ją z powrotem. W takim przypadku należy zwrócić uwagę by kamień miał naturalny połysk (a więc by promieniał od środka) i charakteryzował się możliwie czystą barwą. Wielkość kamienia niekoniecznie świadczy o większych walorach terapeutycznych – niewielki kamień często posiada takie same właściwości.

Przed eksperymentowaniem z większymi kamieniami szlachetnymi należy najpierw zapoznać się z emanacją mniejszych. Niewłaściwie dobrane a naprawdę duże kamienie mogą spowodować zaburzenia samopoczucia i to niekoniecznie wtedy, gdy ich dotykamy – wystarczy, że przebywamy w tym samym pomieszczeniu.

Dobór kamieni do czakry

CzakraKamień
Czakra pierwsza: czakra podstawowagranat, hematyt, rubin
Czakra druga: czakra brzusznakarneol, kamień księżycowy
Czakra trzecia: czakra splotu słonecznegobursztyn, cytryn, tygrysie oko
Czakra czwarta: czakra sercaróżowe – rodonit, różowy kwarc; zielone – malachit, perydot, szmaragd
Czakra piąta: czakra krtaniakwamaryn, chalcedon, chryzokola, piryt
Czakra szósta: czakra czołaazuryt, lapis-lazuli, niebieski szafir
Czakra siódma: czakra ciemieniaametyst, fluoryt

Kamienie szlachetne a miesiąc urodzenia (kamienie urodzinowe)

Kamienie urodzinowe to kamienie szlachetne lub półszlachetne, które są powiązane z każdym miesiącem w roku. Lista została opracowana i oficjalnie uchwalona przez Krajowe Stowarzyszenie Jubilerów w USA w 1912 roku i aktualnie jest stosowana na całym świecie.

Każdy kamień urodzinowy symbolizuje różne cechy i właściwości, które przypisuje się ludziom urodzonym w danym miesiącu. Kamienie urodzinowe są często używane jako prezenty na urodziny, a także jako amulety i talizmany. Wierzy się, że noszenie kamienia urodzinowego przynosi szczęście, chroni przed negatywnymi wpływami i wzmacnia naturalne zdolności otrzymane w miesiącu narodzin.

MiesiącKamień
StyczeńGranat
LutyAmetyst
MarzecAkwamaryn
KwiecieńDiament
MajSzmaragd
CzerwiecPerła
LipiecRubin
SierpieńPeridot
WrzesieńSzafir
PaździernikOpal
ListopadCytryn
GrudzieńTurkus

Kamienie szlachetne a znaki zodiaku

Znaki zodiaku, zwane także horoskopem, to dwanaście sektorów na niebie, przez które przebiega pozorna droga Słońca w ciągu roku. Każdy sektor odpowiada jednemu z dwunastu znaków zodiaku, które z kolei przypisane są do różnych kamieni szlachetnych.

Kamienie szlachetne i znaki zodiaku łączą się w pięknej i interesującej tradycji, która trwa już od wieków. Bez względu na to, czy wierzysz w magiczną moc kamieni, czy po prostu cenisz ich piękno, zawsze można znaleźć idealny kamień szlachetny dla swojego znaku zodiaku.

Znak zodiakuKamieńKamienie alternatywne
Baran (21 marca – 19 kwietnia)DiamentKrwawnik, Jaspis, Rubin, Karneol, Granat
Byk (20 kwietnia – 20 maja)AmberRóżowy kwarc, turkus, krwawy koral, szmaragd, szafir
Bliźnięta (21 maja – 20 czerwca)AgatCytryn, Chryzopraz, Perła, Kamień księżycowy, Biały szafir
Rak (21 czerwca – 22 lipca)Kamień księżycowyPerła, szmaragd, rubin
Lew (23 lipca – 22 sierpnia)TurmalinKarneol, sardonyks, onyks, złoty topaz
Panna (23 sierpnia – 22 września)Niebieski szafirJaspis, karneol, jadeit, agat mech
Waga (23 września – 22 października)Lapis lazuliOpal, Szmaragd, Kwarc różowy, Perydot (Chryzolit)
Skorpion (23 października – 21 listopada)AkwamarynCzarny obsydian, topaz, beryl, łza Apache, koral
Strzelec (22 listopada – 21 grudnia)TurkusTopaz, szafir, ametyst, rubin
Koziorożec (22 grudnia – 19 stycznia)RubinCzarny onyks, granat, agat
Wodnik (20 stycznia – 18 lutego)GranatSugilit, Ametyst, Agat Mech, Opal
Ryby (19 lutego – 20 marca)AmetystJadeit, Akwamaryn, Krwawnik, Kryształ górski, Szafir

Kamienie szlachetne a dolegliwości fizyczne

Od wieków ludzie wykorzystywali je w medycynie naturalnej do poprawy zdrowia i samopoczucia. Wszystko to z powodu ich naturalnych właściwości, takich jak właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i uspokajające.

KamieńOddziaływanie fizyczne
AgatPrzy dolegliwościach żołądkowych, zaburzeniach menstruacji, skurczach, gorączce, chorobach oczu, epilepsji i alkoholizmie. Agat wspiera prawidłowy przebieg ciąży i ułatwia poród, ponadto pomaga przy ukąszeniach insektów (pszczoły, osy, komary, kleszcze). Starożytni sporządzali leki ze sproszkowanych agatów na ukąszenia żmij i skorpionów.
AkwamarynStosowany jest przy stanach zapalnych oczu, osłabionym wzroku, dolegliwościach wątroby i nerek, puchlinie wodnej, chorobach skórnych, bólu gardła, zapaleniu zatok przynosowych oraz dolegliwościach wiążących się z zębami i szczękami.
AmazonitDziała uspokajająco i rozkurczowo, szczególnie przy napięciach w okolicy kręgosłupa, wzmacnia serce przy dolegliwościach nerwicowych na tle stresu, łagodzi niespecyficzne bóle serca.
AmetystWywiera silny wpływ na całą sferę głowy, toteż stosuje się go przy zaburzeniach koordynacji, epilepsji, bólach głowy, histerii, Aktywizuje zarówno czynności trzustki jak i tarczycy pomagając jednocześnie przy schorzeniach skórnych, ukąszeniach insektów i kleszczy, schorzeniach naczyń żylnych, puchlinie wodnej, oplistwie okresowym, dolegliwościach menstruacyjnych, zapaleniach gardła i daltonizmie.
AwenturynPrzy dolegliwościach serca na tle nerwowym, przemęczeniu, podrażnieniach skóry, łuszczycy, alergiach skórnych i zaburzeniach czynności wątroby.
AzurytPobudza czynności śledziony i tarczycy, pomaga przy stanach zapalnych skóry, wadach postawy i niedoczynności tarczycy.
BarylZaburzenia wątroby, schorzeniach jelitowych, grypie, zapaleniu gardła i chorobach oczu.
BursztynPrzy astmie, bronchicie, bólach uszu, zapaleniu migdałków, kłopotach z ząbkowaniem, bólach zębów, schorzeniach tarczycy, w celu wzmocnienia nerwów, przy dolegliwościach reumatycznych, chorobach pęcherza i gorączce.
ChalcedonPobudza laktację, korzystnie działa na całe drogi oddechowe, poprawia czynność tarczycy, wzmacnia śledzionę i płuca.
ChryzoberylWzmacnia wzrok, uspokaja centralny system nerwowy, pomaga przy astmie, dolegliwościach żołądkowo – jelitowych, wzmacnia trzustkę.
ChryzokolaPrzy chorobach przeziębieniowych, schorzeniach tarczycy, dolegliwościach menstruacyjnych, (skurcze, bóle pleców, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zaburzenia hormonalne, nadmierne napięcia w rejonie szyi i karku.
ChryzoprazUspokaja serce i nerwy, wzmacnia pamięć, sprzyja płodności, łagodzi dolegliwości podbrzusza, działa rozkurczowo, stabilizuje krążenie i pomaga przy schorzeniach stawów.
CyrkonPrzy zapaleniu płuc, alergiach, chorobach przemiany materii.
CytrynPrzy cukrzycy, schorzeniach gruczołów dokrewnych, zakażeniu krwi, dolegliwościach trawiennych, schorzeniach nerek i wątroby.
DiamentOddziałują przede wszystkim na chorobliwe zmiany w mózgu: guz mózgu, zapalenie mózgu, krwiak mózgu, autyzm, epilepsja, zaburzenia równowagi, zaburzenia wzroku, przeciwdziałają skutkom zatrucia. 
DioptazWzmacnia serce, uspokaja nerwy, wzmacnia cały organizm. 
FluorytPrzy chorobach przemiany materii, artretyzmie, trudnościach z koncentracją.
GranatPrzy schorzeniach serca na tle nerwowym, anemii, zaburzeniach krążenia, schorzeniach organów płciowych, zaburzeniach czynnościowych wątroby i śledziony.
HeliotropPrzy schorzeniach wątroby i nerek, skłonności do krwotoków oraz dolegliwościach podbrzusza.
HematytPrzyspiesza procesy krwiotwórcze (zarówno białe jak i czerwone ciałka), pomaga przy anemii, skłonności do krwotoków, rozluźnia i sprzyja rekonwalescencji.
JadeitPrzy schorzeniach nerek, kolkach i nudnościach w czasie ciąży, przy bólach porodowych, w celu oczyszczania krwi, dla wzmocnienia systemu immunologicznego, dla poprawy wzroku.
JaspisCzerwony jaspis pomaga w połogu oraz przy schorzeniach macicy i jajowodów, ponadto łagodzi dolegliwości ciążowe, takie jak wymioty i zawroty głowy, ponadto stosuje się go w przypadku epilepsji i w celu wyostrzenia słuchu i powonienia. Żółty jaspis oddziałuje głównie na trzustkę i grasicę. Brązowy i mozaikowy jaspis stosuje się przy chorobach nerek i na wzmocnienie systemu immunologicznego.
Kamień księżycowyPrzy dolegliwościach kobiecych, w celu ułatwienia porodu, przy dolegliwościach klimakteryjnych, schorzeniach śledziony i trzustki, wrzodach żołądka i dwunastnicy, zaburzeniach trawienia, schorzeniach kręgosłupa, i obrzękach wodnych.
KarneolUśmierza krwawienia, pomaga przy nadciśnieniu, skłonności do żylaków, odciąża wątrobę, woreczek żółciowy i jelita.
KoralPrzy niedokrwistości, zmianach miażdżycowych, zanieczyszczonej skórze, na uspokojenie serce, przy bezpłodności, gorączce, stanach zapalnych dziąseł, dolegliwościach oczu.
Kryształ górskiPrzy dolegliwościach oczu, zaburzeniach żołądkowo – jelitowych, zaburzeniach tarczycy, wadach postawy (skrzywienie kręgosłupa) dolegliwościach serca i skłonności do krwotoków. Kryształ górki pobudza zarówno krwinek czerwonych jak i białych.
KunzytWzmacnia serce, poprawia ukrwienie, łagodzi napięcia w rejonie karku i barków, leczy alkoholizm, epilepsję or bulimię.
Kwarc dymnyOddziałuje na podbrzusze i narządu płciowe, pobudza płodność oraz wzmacnia serce i nerki.
Kwarc gwiaździstyDziała wzmacniająco na oskrzela i płuca, pomaga przy astmie, bólach gardła, alergiach wziewnych i stanach bólowych w obrębie dróg oddechowych. Z uwagi na właściwość pobudzenia regeneracji komórek zalecany jest przy zwiększonym obciążeniu pierwiastkami promieniotwórczymi.
Kwarc różowyPrzy chorobach krwi, schorzeniach serca i krążenia, dolegliwościach wątroby i nerek, bezpłodności, dolegliwościach podbrzusza. 
Lapis lazuliOddziałuje głównie na strefę szyi przy takich chorobach jak zapalenie migdałków, nieżyt krtani czy bronchit. Ponadto poprawia właściwości krwi jeśli chodzi o transport tlenu, łagodzi alergie, dolegliwości menstruacyjne, obniża gorączkę i ciśnienie.
MagnezytWzmacnia serce i wątrobę, pomaga przy napięciach mięśni, stanach bólowych, dolegliwościach okresu przekwitania, nieżytach żołądkowo-jelitowych, ponadto wpływa uspokajająco na autonomiczny układ nerwowy.
MalachitPrzy astmie, bronchicie, kolkach, stanach bólowych, dolegliwościach menstruacyjnych, epilepsji, skurczach dodatkowych serca, zatruciach pokarmowych, otwartych ranach i bólach zębów. Malachit pobudza ponadto laktację, wzrost dzieci i pomaga przy wczesnych stanach raka łagodząc również efekty uboczne np. radioterapii.
Obsydian śnieżnyDolegliwości żołądkowo – jelitowe, infekcje.
OnyksWzmacnia kości, zęby oraz system immunologiczny, korzystnie działa na paznokcie, włosy, skórę, nerwy i serce oraz trzustkę.
OpalTak wszechstronne jak barwy jakimi opalizuje.
PerydotPrzy schorzeniach oczu, zaburzeniach czynności wątroby i nerek, artretyzmie, gośćcu. Wzmacnia serce, trzustkę i śledzionę. 
PirytDziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie przy bronchitach, pomaga przy bólach gardła, zapaleniu migdałków i nieżytach krtani.
RodochrozytWzmacnia serce, sprzyja odtruwaniu nerek.
RodonitWzmacnia serce i płuca.
RubinPrzy dolegliwościach serca, kłopotach z krążeniem, anemii i infekcjach.
SodalitPobudza przemianę materii, wzmacnia system limfatyczny, zapobiega niekorzystnym oddziaływaniom promieniowania rentgenowskiego oraz radiacji ekranów komputerowych.
Sokole okoWzmacnia wzrok, łagodzi stany zapalne, skaleczenie i podrażnienia oczu, pomaga przy bólach głowy i migrenach.
SpinelPrzy stanach zapalnych, niedoborze żelaza i dolegliwościach krążenia.
SzafirPrzy chorobach psychicznych, chorobliwym uporze, nerwowości, bezsenności, nerwobólach, reumatyzmie, bólach stawowych i kostnych, gośćcu, osłabionym wzroku oraz chorobach szczęk i zatok przynosowych.
SzmaragdPrzy dolegliwościach serca i krążenia, osłabionym wzroku, dolegliwościach reumatycznych, gośćcu, obciążeniach radiacyjnych, chronicznych bólach głowy i początkowych stadiach choroby nowotworowej.
TopazWzmacnia system nerwowy oraz trakt pokarmowy.
TurkusPrzy wszelkich schorzeniach dróg oddechowych, stanach bólowych, chorobach niedoborowych, obciążeniu radiacją, chorobach nowotworowych i zaburzeniach ukrwienia.
TurmalinStabilizuje serce i krążenie, chroni przed chorobami infekcyjnymi, wzmacnia cały system nerwowy.
Tygrysie okoBronchity, astma, przeziębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *