0
Your Cart

Bransoletki z opalem

Czakrawszystkie
Rodzinaopale 
Barwamlecznobiała z tęczowymi refleksami
Twardość5,5 – 6,5
Gęstość2,15 – 2,25
Załamanie światła1,43
Układ krystalograficznybrak – bezpostaciowa krzemionka zdążająca dopierodo krystalizacji
Przejrzystośćprzejrzysty lub nieprzejrzysty w zależności od odmiany
Skład chemicznySiO2 * nH2O
Główne złożaAustralia, Meksyk, USA, Węgry

Historia

Nazwa opal wywodzi się od sanskryckiego słowa upala, oznaczającego po prostu kamień szlachetny. Powstał wskutek siły wody – jest to amorficzna krzemionka o dość dużej zawartości wody. Woda ta stopniowo paruje i opal jest przez to bardzo kruchy i łatwo pęka. Gdy powstaną rysy, traci najczęściej swą najbardziej charakterystyczną cechę – opalizację. Opal jest tajemniczym kamieniem, opalizującym wszystkimi barwami tęczy. Sam Pliniusz pisał, że jest to połączenie wszystkich kamieni szlachetnych w jedność. Istnieje wiele odmian opali, które można ująć w trzy podstawowe grupy:

1. Opale szlachetne – są nieprzejrzyste i różnią się od innych swą grą barw; refleksy świetlne we wszystkich kolorach tęczy właśnie od nazwy tego kamienia zwiemy opalizacją. Powstaje ona na na skutek skutek załamywania i rozkładania światła przez drobniutkie rysy i cząsteczki wody. W bardzo suchym powietrzu opal może stracić zdolność do opalizacji parowania wody. Właściwość tę można jednak (przynajmniej częściowo) przywrócić za sprawą wilgotnego powietrza lub zawinięcia w wilgotną szmatkę.

2. Opale zwykłe – są to nieprzejrzyste kamienie pozbawione gry światła. Mogą być białe, szare, zielone, niebieskie, czerwone, żółte lub czarne. Powszechnie używa się określenia opale białe dla kamieni o jasnych barwach i opale czarne dla barw ciemnych – choć nie jest to prawidłowa klasyfikacja. Opale szare mają szare tło z licznymi kolorowymi plamkami i z uwagi na tę cechę noszą nazwę opali arlekinowych.

3. Opale ogniste – ta grupa charakteryzuje się przejrzystością. Barwy raczej jasne, od żółci po czerwień. Niektóre kamienie mogą opalizować.

Na Bliskim Wschodzie opale uchodziły za kamienie nadziei a w starożytnej Grecji uważano, że są kamieniami noszącymi w sobie mądrość.

Oddziaływanie fizyczne 

Tak wszechstronne jak barwy jakimi opalizuje.

Oddziaływanie psychiczne

Daje siłę, witalność i wyostrza intuicję.

Stosowanie

z uwagi na spektrum swych barw oddziałują na wszystkie czakry. Oddziaływanie opali zwykłych zależy od ich barwy: wiele z nich ma właściwość oczyszczania krwi.

Przy pracy z opalami należy jednak zachować ostrożność, gdyż mają one właściwość wchłaniania negatywnych myśli i promieniowania nimi z powrotem do właściciela tzn. noszący opale konfrontowany jest z własną negatywną energią. Warto w tym kontekście dodać, że ta sama zasada dotyczy myśli i energii pozytywnych.

Opal pobudza kreatywność, pobudza do działania i jednocześnie darzy witalnością. Wzmacnia zarówno pozytywne jak i negatywne cechy charakteru. Ludzie niezbyt ustabilizowani wewnętrznie mogą mieć jednak kłopoty ze znalezieniem środkowego punktu, czyli równowagi. W ich przypadku zaleca się raczej unikanie opali.

Opal obdarzony jest wybitną siłą, umożliwiającą mu wnikanie nawet w marzenia senne. Pomaga nam w likwidowaniu blokad psychicznych czy myślowych, mogących być przyczyną fizycznych dolegliwości i schorzeń. Przy chronicznych zaburzeniach organicznych opal jest w stanie “przypomnieć” o prawdziwych, nieraz głęboko ukrytych przyczynach schorzeń. Jest to jednak proces długotrwały i nie należy oczekiwać nagłych olśnień czy innych tego typu zjawisk. Opal wzięty do łóżka pomaga rano w uświadomieniu sobie marzeń sennych. Przy pracy nad sobą może to być wielce pomocne: niektórzy specjaliści zalecają nawet spisywanie marzeń sennych w formie regularnie prowadzonej kroniki.

Mówi się, że opale, które nie pasują do swego właściciela często się gubią. Być może jest to naturalna, podświadoma ochrona przed negatywnym wpływem przez kamień, którego wybór okazał się nie najszczęśliwszy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *