0
Your Cart

Bransoletki z agatem

Czakrakrtani, serca i splotu słonecznego 
Rodzinakwarce
Barwaróżnokolorowe pasma
Twardość6,5-7
Gęstość2,6-2,65
Załamanie światła1,54-1,55 Układ krystalograficzny: trygonalny
Przejrzystośćpółprzezroczysty, nieprzejrzysty
Skład chemicznySiO2 
Główne złożaBrazylia, Urugwaj, Madagaskar

Historia

Agat podobno po raz pierwszy znaleziono w niewielkiej sycylijskiej rzece Achates (obecna nazwa – Drillo) od której wywiedziono jego nazwę. Z zewnątrz wygląda jak zwykły otoczak, dopiero po rozłupaniu ujawnia najróżniejsze barwy i wzory paskowe. Obfitość barw i wzorów powoduje, że wyróżnia się liczne odmiany tego kamienia, m.in.: agaty pasiaste, kropkowane, oczkowe, obłoczkowe, krajobrazowe (wyglądają jak krajobrazy z jeziorami, liniami brzegowymi i roślinnością), koralowe, koronkowe, gwiaździste. Niekiedy ich wnętrza zawierają inkluzje kryształu górskiego, przybierającego barwę ametystu. Istnieją też agaty bardzo niepozorne, szare, nabierające urody dopiero po sztucznym barwieniu – jest to technika znana już starożytnym Rzymianom. Rozcinali oni agat na kawałki i wkładali do gorącego wodnego roztworu miodu i cukru by zanurzyć je następnie w gorącym kwasie siarkowym. Czarna barwa powstała na skutek zwęglenia się cukru a pasy, nadające agatowi naturalny wygląd powstawały wskutek zróżnico wanej absorpcji cukru przez poszczególne warstwy.

Oddziaływanie fizyczne

Przy dolegliwościach żołądkowych, zaburzeniach menst ruacji, skurczach, gorączce, chorobach oczu, epilepsji i alkoholiźmie. Agat wspiera prawidłowy przebieg ciąży i ułatwia poród, ponadto pomaga przy ukąszeniach insektów (pszczoły, osy, komary, kleszcze). Starożytni sporządzali leki ze sproszkowanych agatów na ukąszenia żmij i skorpionów.

Oddziaływanie psychiczne

Wzmacnia pewność siebie i witalność, leczy lunatyzm i wszelkie urojenia.

Stosowanie

Oddziaływanie agatów jest tak różne jak ich barwy. Agaty krajobrazowe są zwykle brązowawe i nadają się do leczenia epilepsji i zaburzeń wzroku – kamień nosi się na szyi jako wisiorek. Agaty ogniste – jaśniejące zielenią, niebieskością, barwą pomarańczową lub ziemisto – brunatną pomagają w odnalezieniu wewnętrznej równowagi w duchowym rozwoju.

Agaty mają właściwość jednoczesnego oddziaływania na czakry splotu słonecznego, serca i krtani i usuwania znajdujących się tam blokad. Ich właściwości wyciągania toksyn z ciała wykorzystuje się przy ukąszeniach insektów. Przykładanie lekko rozgrzanego kamienia w odpowiednie miejsca zaleca się również przy mdłościach i skurczach żołądka. Agat sprzyja siłom autoterapeutycznym, wzmacnia narządy rozrodcze i zalecany jest ciężarnym z uwagi na właściwość odnawiania komórek. Przy obciążeniach psychicznych zaleca się noszenie agatów bezpośrednio na skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *